Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zabiegi SPA

Domowe SPA

SPASkrót SPA z łacińskiego oznacza "sanus per aquam", czyli "zdrowie przez wodę". Filozofia SPA to sposób na przywrócenie harmonii ciała i duszy za pomocą kąpieli wodnych oraz związanych z nimi zabiegiami. SPA łączy w sobie rozmaite sposoby pielęgnacji ciała poprzez odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne, oparte na terapiach wodnych i masażach. Zabiegi te pomagają zadbać o właściwą kondycję ciała i dobre samopoczucie. Nawilżają, odżywiają i ujędrniają skórę, sprawiając, że staje się ona odnowiona.

... sięgając pamięcią wstecz ...
Już w dawnych  kulturach starożytnych, woda była głównym elementem zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Od zawsze stanowiła symbol życia, zdrowia, odrodzenia i wszystkiego tego, co najlepsze. Nasi przodkowie bardzo dobrze znali jej lecznicze właściwości. Chińczycy przechowywali krystaliczną wodę z lodowców w olbrzymich wazach. Grecy uznawali wodę za najważniejszy z czterech elementów, z których składa się świat. Woda była podstawą klasycznej filozofii medycznej starożytnego Egiptu, Indii, Chin, Asyrii i Grecji. Częsta praktyka zażywania kąpieli istniała również u Babilończyków i Sumeryjczyków. W świecie arabskim łaźnie pojawiły się bardzo wcześnie, bo w już w IV wieku n.e., ponieważ Islam wymagał czystości ciała jako świątyni duszy. Od 500 r. n.e. łaźnie popularne były w świecie bizantyjskim.
Ideę korzystania z bogactw wody jako sposobu na dobre samopoczucie rozpropagowali starożytni Rzymianie. Kąpiel była dla nich nie tylko codziennym rytuałem, lecz stanowiła też część życia społecznego i towarzyskiego. Gorące źródła z czasem rozbudowano i przekształcono w łaźnie, sauny i termy. Miejsca te nazywano "aquae", a zabiegi tam wykonywane określali mianem "sanus per aquam".

W późniejszych latach, kult wody nadal obowiązywał. Przez setki lat, ludzie pielgrzymowali do źródeł dla poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Idea zdrowia u źródeł powróciła w XVIII wieku, kiedy to w miejscowościach, w których znajdowały się źródła wód mineralnych zaczęły powstawać uzdrowiska. Dotyczyło to zarówno Europy Zachodniej, jak i Ameryki Północnej. Niezwykle modnym uzdrowiskiem stał się belgijski kurort położony u podnóża Ardenów. Miasto o nazwie Spa. Wiek XIX i XX to nic jak dalszy rozkwit terapii wodnych i "podróży do wód".

... domowy kurort SPA...
Niestety nie każdy posiada możliwości by  pozwolić sobie na wyjazd do uzdrowiska. Często są to ograniczenia wynikające z braku czasu lub po prostu kwestie finansowe. Alternatywą dla wypoczynku w kurorcie SPA, mogą być zabiegi wykonywane w domowych warunkach z użyciem odpowiednich preparatów. Do tego znajomość zastosowania odpowiednich technik i efekt murowany bo przecież każda z Nas dobrze wie co to znaczy stres, chroniczny brak czasu, wir obowiązków... takie życie to nic dobrego, potrzebujemy przecież spokoju i ukojenia, musimy mieć możliwość odreagowania. Domowe SPA może stać się dla Nas oazą relaxu i może przynieść zadowolenie z własnego wyglądu, dzięki któremu czujemy się wartościowe i piękne. Ku Waszemu zaskoczeniu, stworzenie domowego SPA nie należy do trudnych czynności. Ułatwiają Nam to, gotowe do użycia produkty kosmetyczne ze specjalnych linii SPA. W ich skład wchodzą takie składniki jak woda ze źródeł termalnych, minerały z soli morskiej, glinki i algi. Dzięki tym produktom mamy możliwość rozkoszowania się dobroczynnym działaniem wody przy minimalnym nakładzie czasu, osiągając jednocześnie maksymalną korzyść dla ciała i ducha.

.... dobroczynna kąpiel ...
Kąpiel to nie tylko mycie ciała, lecz dla większości z nas to odpoczynek, który pozwala się zrelaksować i ukoić nerwy. Ta prosta czynność powoduje, że odzyskujemy wewnętrzną równowagę, harmonię z otoczeniem, uspokajamy emocje i pobudzamy umysł. Już Hipokrates (zm. 430 r. p.n.e.) zalecał regularne kąpiele dla wzmocnienia ciała i leczenia niektórych dolegliwości. Także Galen, który sformalizował wiele teorii Hipokratesa, również gorąco popierał ideę kąpieli. Traktował je jako sposób leczenia i metodę na poprawę stanu zdrowia. W Japonii do dziś istnieje wiele basenów z gorącą wodą na świeżym powietrzu ze wspaniałą scenerią dla odpoczynku duchowego. Miejsca takie nazywane są rotenburo, co oznacza "kąpiel pośród rosy pod otwartym niebem". Rotenburo są popularne przez cały rok, nawet w środku zimy, gdy są otoczone śnieżnymi zaspami.

Każda z Nas lubi przygotowaną przez siebie, gorącą, odprężającą kąpiel. Zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy zmęczone pracą czyli wieczorem. W zależności od Naszego nastroju i samopoczucia danego dnia wybieramy odpowiedni rodzaj kąpieli. Rodzaj temperatury wody i środki użyte, przynoszą różne efekty.
K¹piele wp³ywaj¹ korzystnie nie tylko na cia³o, ale poprzez odpowiedni¹ temperaturê wody, maj¹ korzystny wp³yw na psychikê. K¹piel dzia³a na wiele zmys³ów - poprzez ciep³o na zmys³ czucia, poprzez kolor na zmys³ wzroku, na zmys³ powonienia poprzez odpowiednio dobrany aromat, a nawet poprzez zmys³ s³uchu, gdy w czasie k¹pieli s³uchamy muzyki relaksuj¹cej. Podczas k¹pieli najlepiej jest u¿ywaæ naturalnych g¹bek lub szczotek, czyœciæ skórê delikatnie, aby pobudziæ kr¹¿enie i uk³ad limfatyczny. Po odprê¿aj¹cej k¹pieli dobrze jest zastosowaæ tzw. szkocki natrysk, czyli zimne lub gor¹ce strumienie wody pod wysokim ciœnieniem.

Kąpiele ziołowe - najprostsza ze wszystkich, z dodatkiem olejków eterycznych. Ciekawa kompozycja to kąpiel lawendowa, cytrusowa, różana, mleczna i itp..Korzystnie wpływa na skórę, działa odmładzająco i relaxująco. Olejki bez problemu dostaniemy w każdej drogerii.

Kąpiele solne -  warto poprzedzić ją krótkim zabiegiem złuszczającym martwy naskórek tzw. peelingiem (wystarczy garść soli), którą delikatnie, kolistymi ruchami wcieramy w ciało, oprócz szyi oraz twarzy. Warto wymieszać sól z oliwą z oliwek w proporcjach 1:1. Po krótkim masażu zanurzamy ciało w wannie. Wannę najlepiej napełnić bardzo ciepłą woda, wzbogacona o mieszankę z morskiej soli do kąpieli, sody oczyszczonej, olejków eterycznych. Po 15 – 20 minutach należy dokładnie spłukać ciało bieżącą wodą.

Kąpiele z algami morskimi – do wanny z gorącą wodą wrzucamy algi i zanurzamy się w kojącej kąpieli na ok. 20 minut. Algi bogate są w aminokwasy, polisacharydy, alginiany, witaminy, związki krzemu, wapnia, magnezu, jodu i wiele mikroelementów. Znakomicie nadają się do usuwania zmarszczek lub jako odżywka dla włosów i skóry głowy.

...z prysznicem za pan brat ...
Tradycja brania porannego, zimnego prysznica sięga do wielu kultur z ca³ego œwiata. W Skandynawii i w niektórych regionach Rosji rozwinê³y siê praktyki wodne, na tyle, że wielu wojowników japoñskich bra³o zimny prysznic pod wodospadem, jako połączenie doznania fizycznego z wiarą w korzyści emocjonalne.

Rano starajmy się przyzwyczaić do chłodnego prysznicu, który dodaje  siły i wigoru na cały dzień. Woda pobudza krążenie i pozytywnie nastawia do życia tak więc regularnie stosowany zimny prysznic zapobiega przeziębieniom i infekcjom. Zimna woda obniża gorączkę, zmniejsza pragnienie i pomaga usuwać toksyny. Terapia wodna, w tym również codzienne prysznice, pomaga odzyskać siły twórcze, łagodzi bóle, reguluje sen, a także zwiększa odporność układu immunologicznego.

..lecznicze właściwości wody morskiej..
Talasoterapia to leczenie wodą morską (od greckiego thálassa - morze). Pojęcie pochodzenia francuskiego.W 1867 roku zaczęto tak określać lecznicze zastosowanie wody morskiej, piasku, wodorostów, błota i innych substancji pochodzących z morza.
Woda morska działa antybakteryjnie dzięki planktonowi, który utrzymuje ją w czystości. Przy leczeniu chorób skóry i reumatyzmu stosuje się morskie błoto, które zawiera algi i wodorosty. Słona woda jest znakomitym antyseptykiem, lekiem na choroby skórne, a także zranienia. Wodę morską odparowuje się i w procesie technologicznym uzyskuje samą esencję, to, co w niej najlepsze. Stanowi ona wspaniały dodatek do płynów i żeli do kąpieli wykorzystywanych w domowym SPA.

W naszych zestresowanych i zapracowanych czasach, pamiętajmy, że Nasza skóra potrzebuje nawilżenia i odżywienia, ale nie zapominajmy, że Nasze  ciało, umysł i duch też muszą tworzyć jedność. Korzystajmy z bogatej oferty przeróżnych linii kosmetycznych i doceńmy to, jaki zbawienny wpływ mają na Nasz piękno.

Autor: Amanda Mrowiec

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version