Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Dłonie, Stopy, Paznokcie

Halluksy - jak się ich pozbyć

Halluksy - jak się ich pozbyć

Halluksy - jak się ich pozbyć - Halluksy - jak się ich pozbyć
Halluksy są to nieestetyczne zgrubienia występujące na stopach, a konkretnie są to zniekształcenia stawu dużego palca, który przechyla się w bok. Choroba dotyczy głównie kobiet, wynika to z faktu noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Również mężczyźni mogą cierpieć na tę chorobę mimo że nie noszą obuwia na wysokim obcasie.  U nich przyczyną są geny i różnego rodzaju urazy stóp, które mogą po latach nawet objawić się halluksem.

Mogą być bolesne, zaczerwienione i piekące. Niestety w salonie kosmetycznym ich nie wyleczymy, należy w tym celu udać się do lekarza Ortopedy.

Przyczyny ich powstawania:

Główną przyczyną jest noszenie zbyt ciasnych butów, należy nosić odpowiedni rozmiar. Buty nie powinny mieć zbyt wąskich czubków,  wysokich obcasów, ponieważ wtedy palce są zbyt ściśnięte, a ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, ponieważ stoimy tylko na palcach, podobnie jak baletnica.  Stopa w bucie powinna być wygodnie ułożona bez żadnych ucisków powodujących otarcia.

Bardzo ważne jest żeby nie spędzać dnia w jednej pozycji siedzącej czy stojącej, zmieniać obuwie, np. jeśli w pracy mamy możliwość chodzić w innych butach niż po mieście to należy skorzystać z tej możliwości gdyż przyniesie to ulgę naszym stopom. Jeśli mamy nadwagę również może być ich przyczyną, a także brak ruchu w ciągu dnia, zatem warto poświęcić 15 minut na spacer lub ćwiczenia. Każdy przecież znajdzie 15 minut nawet w najbardziej napiętym planie dnia.
Również bardzo istotnym elementem jest pielęgnacja stóp w domu lub pedicure w salonie, żeby nasze stopy wyglądały pięknie. Można też elegancko pomalować paznokcie u stóp, aby wyglądały świeżo i estetycznie w  letnim obuwiu, co przy halluksach nie jest możliwe. Więc tym bardziej należy je leczyć żeby nie chodzić latem w zakrytych butach, ponieważ będzie nam w nich gorąco i stopy będą się pocić.
Przyczyną może być również płaskostopie i choroby reumatyczne.

Leczenie:

Przede wszystkim należy się skupić na tym, żeby zapobiec ich powstawaniu, ale mogą niestety też być uwarunkowane genetycznie. Jeśli już występują  to należy stosować specjalne wkładki ortopedyczne do butów, które nie są zbyt drogie, a wiele mogą zdziałać. Koszt to ok 50 zł za 1 parę wkładek.  Jednak gdy dolegliwość jest znacznie poważniejsza to możemy poddać się operacji usunięcia takiego halluksa. Wiadomo, że osoby z halluksami maja mniejsze, bądź większe problemy z chodzeniem.

Metody leczenia halluksów:

  • Wspomniane wkładki do butów, które na początku choroby mogą coś zdziałać, to jednak jeśli zlekceważymy pierwsze objawy czyli lekkie przechylenie palca w bok, to wkładki już nie pomogą.
  • Ćwiczenia korygujące, fizykoterapia – wszystkie wzmacniające mięśnie nóg, stóp.
  • Farmakoterapia – maści, żele działające przeciwzapalnie zalecane przez lekarza. Jeśli występuje już bolesność halluksa wtedy stosowane są leki przeciwbólowe.
  • Jonoforeza, czyli wprowadzanie do skóry różnego rodzaju substancji – w tym przypadku tych które działają przeciwzapalnie.
  • Profilaktyka – bardzo ważna, a może nawet najważniejsza.
  • Metody operacyjne:
    - osteotomia Chevron jest to przecięcie kości, dzięki niej kość ma odpowiedni kształt, długość
    - osteotomie klinowe, półkoliste
    - metoda Scarf - wczesne obciążenie operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe

Powyższe metody mogą być skuteczne lub nie. Jeśli zawiodą wkładki, leki i nie będzie już nadziei na wyleczenie halluksa to wtedy niestety trzeba zastosować leczenie operacyjne w szpitalu. Leczenie dostosowane jest indywidualnie do każdego pacjenta, zależnie od wielu czynników takich jak:

  • zaawansowanie  zmiany
  • czas jej występowania
  • intensywność bólu
  • wieku itp.

Po przeprowadzonej operacji od razu nie można wrócić do obowiązków. Przez okres 4-5 tygodni po operacji należy nosić specjalne obuwie, pozostać w szpitalu na jakiś czas (zależny od indywidualnych przypadków), ponieważ zakładany jest opatrunek gipsowy, ale aktualnie już się od tego odchodzi i stosowane są nowe metody bezgipsowe. Jak wpomniana metoda Scarf - pacjenci bardzo szybko od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając do chodzenia z butów pooperacyjnych oraz stosuje się fizykoterapię i ćwiczenia. Do chodzenia w obuwiu codziennym pacjenci wracają po około 6 tygodniach po operacji). Operacje wykonują lekarze Ortopedzi w klinikach chirurgii plastycznej.

Podsumowując warto zadbać o stopy zarówno pod względem kosmetycznym jak i zdrowotnym, ponieważ są bardzo ważną częścią naszego ciała – dzięki nim możemy chodzić, biegać, po prostu poruszać się.

Pamietaj !!

  • noś wygodne obuwie
  • zmieniaj obuwie w ciągu dnia
  • unikaj nadwagi
  • dużo spaceruj boso
  • noś wkładki
  • dbaj o higienę stóp

Życzę wszystkim powodzenia zarówno w leczeniu istniejących halluksów jak i w zapobieganiu ich, a także skutecznej pielęgnacji w salonie kosmetycznym oraz w domu.

Joanna Kwiatek
Artykuł na wyłączność dla serwisu www.beautywpolsce.com

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version